w sprawie ustawy podwyżkowej
Obradujący w dniach 12-13 czerwca 2025r. w Czarnej Walny Sprawozdawczy Zjazd Delegatów STOMOZ podjął uchwałę w sprawie zobowiązania Zarządu Głównego do wystąpienia do Prezesa Rady Ministrów ze stanowiskiem w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na ustawowe wzrosty wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.
O uchwale STOMOZ informuje też branżowa prasa: LINK DO RYNKU ZDROWIA
STANOWISKO
STOWARZYSZENIA MENEDŻERÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ STOMOZ
z dnia 13 czerwca 2025 roku
w sprawie konieczności zabezpieczenia środków finansowych na ustawowe wzrosty wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia
Szanowny Panie Premierze,
Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ, reprezentujące dyrektorów i menedżerów podmiotów leczniczych w całym kraju, stanowczo apeluje do Prezesa Rady Ministrów o pilne i pełne zabezpieczenie środków finansowych na realizację ustawowych regulacji dotyczących wzrostu kosztów realizacji świadczeń zdrowotnych wynikających ze wzrostu wynagrodzeń pracowników systemu ochrony zdrowia.
Z dniem 1 lipca br. wejdą w życie kolejne ustawowe podwyżki wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia.
Wzrost wynagrodzeń pracowników wynikający z ustawy podwyżkowej powoduje wzrost kosztów realizacji świadczeń zdrowotnych.
Wzrost kosztu realizacji świadczenia powinien automatycznie przełożyć się na wzrost ceny świadczenia w kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Skierowanie środków wyłącznie na wzrost wynagrodzeń pracowników etatowych oznacza dyskryminację przedsiębiorców – pielęgniarek, lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów i innych medyków uczestniczących w realizacji świadczeń w oparciu o umowy cywilnoprawne – i tym samym może być traktowane jako nieuzasadniona pomoc publiczna.
Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań w celu zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozwolą podmiotom leczniczym na pokrycie pełnych kosztów wynikających z ustawowych podwyżek wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – w tym także pracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.
W obecnej sytuacji, gdy wiele placówek medycznych zmaga się z problemami finansowymi, każda kolejna niepokryta regulacja płacowa zwiększa ryzyko pogłębienia deficytów, ograniczenia dostępności świadczeń zdrowotnych i destabilizacji systemu.
STOMOZ przypomina, że zapewnienie adekwatnego i przewidywalnego finansowania podwyżek i wynikającego z nich wzrostu kosztu realizacji świadczeń, leży po stronie państwa i powinno być realizowane poprzez odpowiednie zwiększenie wyceny świadczeń zdrowotnych.
Podmioty lecznicze nie mogą ponosić finansowej odpowiedzialności za decyzje legislacyjne, które nie są zabezpieczone odpowiednim finansowaniem.
Obecny model doprowadza wiele jednostek do granicy płynności finansowej, co ma bezpośrednie przełożenie na pogorszenie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.
STOMOZ w pełni popiera stanowisko Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i rozważa włączenie się do ewentualnego ogólnopolskiego protestu.
Prezes Zarządu Głównego: Dariusz Rajczyk
Wiceprezes: Paweł Pikul
Wiceprezes: Piotr Trybalski
Wiceprezes: Tomasz Holecki
Wiceprezes: Maciej Sokołowski
z up. Aleksandra Sapierzyńska
z up. Halina Rajska