W dniu 31.10.2013 r. Prezydent RP, podpisał ustawę z dnia 11.10.2013r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Niniejsza ustawa m.in. wprowadza zmiany w ustawie z dnia 14 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 742), odsuwając w czasie - do dnia 01 stycznia 2016 r. obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych przez podmiot leczniczy. Wobec powyższego do tego czasu tj. do dnia 31 grudnia 2015r. dla tego rodzaju ryzyka funkcjonować będzie nadal ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych jako ubezpieczenie dobrowolne.
Celem przedmiotowej ustawy jest zwiększenie gwarancji wysokiej jakości i kompleksowości świadczeń opieki zdrowotnej, usprawnienie postępowania odwoławczego od rozstrzygnięć komisji konkursowej w postępowaniach o zawarcie umów o udzielanie świadczeń, wprowadzenie możliwości przedłużenia okresu obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w przypadku ryzyka braku zabezpieczenia udzielania tych świadczeń i dookreślenie sposobu realizacji zasady jawności umów i postępowań w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń.
Realizując to zamierzenie, nowelizacja uzupełnia podstawowe pojęcia ustawy o definicje: ciągłości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej oraz kompleksowości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, co pozwoliło na dalsze zastosowanie ich w przepisach regulujących postępowanie konkursowe. Ponadto wyodrębniono pojęcie poradni przyszpitalnej, wprowadzając możliwość udzielania w niej ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych i odrębnego zawierania umów na te świadczenia. Dokonano także uściśleń w zakresie istniejących uregulowań dotyczących obowiązku potwierdzania prawa do świadczeń.
Należy zwrócić uwagę na istotną zmianę w zakresie postępowania odwoławczego w postępowaniu o zawarcie umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej (art. 154 ust. 4-7 ustawy, o której mowa w art. 1), przenoszącą je na poziom oddziału wojewódzkiego NFZ - od decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, nie zaś odwołanie do Prezesa NFZ, Ponadto wprowadzono" możliwość przedłużenia (łub zmiany), za zgodą Prezesa NFZ, obowiązujących umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych (jednak nie dłużej niż na 6 miesięcy) w sytuacji wystąpienia ryzyka niemożliwości zabezpieczenia udzielania świadczeń. Od uregulowania zawartego w art. 156 ust. la-le ustawy nowelizowanej w art. 1, regulującego powyższą materię i przewidzianego na stałe, należy odróżnić rozwiązanie przyjęte z uwagi na nadchodzący rok 2014, w związku z obawą niezakończenia postępowań w stosownym czasie (art. 4 ustawy nowelizującej).
Źródło: www.prezydent.pl