W sytuacjach nadzwyczajnych
Centre des Liaisons Européennes et Internationales de Sécurité Sociale (CLEISS) (Ośrodek współpracy europejskiej i międzynarodowej w zakresie zabezpieczenia społecznego). Ośrodek udziela szczegółowych informacji w językach: francuskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim i portugalskim.
Tel.: +33 1 45 26 33 41, E-mail: ceam@cleiss.fr
Leczenie i koszty
Wszelkie informacje dotyczące pracowników służby zdrowia (lekarzy, dentystów, pielęgniarek itp.) oraz szpitali w miejscu Twojego pobytu, a także kosztów leczenia i zakresu świadczeń w ramach francuskiego systemu zabezpieczenia społecznego można znaleźć na stronie internetowej ameli-direct (tylko w języku francuskim).
Lekarze
- Aby skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, należy udać się do lekarza, który zawarł umowę z publiczną służbą zdrowia (fr. médecin conventionné).
- Lekarze tacy dzielą się na dwie kategorie:
kategoria 1: lekarze, którzy pobierają opłaty zgodne z oficjalnymi stawkami ubezpieczenia społecznego
kategoria 2: lekarze, którzy oprócz oficjalnej stawki pobierają jeszcze dodatkową opłatę.
- Za wizytę płaci się bezpośrednio lekarzowi. Wypełnia on formularz leczenia (fr. feuille de soins) i, w razie konieczności, wypisuje recepty. Formularz leczenia stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów.
Dentyści
- Aby skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, należy udać się do lekarza, który zawarł umowę z publiczną służbą zdrowia (fr. dentiste conventionné).
- Za wizytę płaci się bezpośrednio dentyście. Wypełnia on formularz leczenia (fr. feuille de soins) i, w razie konieczności, wypisuje recepty. Formularz leczenia stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów.
Leczenie szpitalne
- W szpitalu należy okazać kartę EKUZ. Posiadacze karty EKUZ nie ponoszą podstawowych kosztów leczenia i są obciążani jedynie standardowymi dopłatami.
- Za leczenie szpitalne naliczana jest opłata dzienna.
- W przypadku poważniejszych zabiegów oprócz opłaty dziennej pacjenci obciążani są również opłatą ryczałtową. We Francji opłaty te nie są refundowane, ale o zwrot wydatków można ubiegać się u własnego ubezpieczyciela po powrocie do kraju.
- Jeśli udajesz się do prywatnego szpitala lub kliniki, upewnij się, że dana placówka świadczy usługi również na zasadach obowiązujących w publicznej służbie zdrowia (fr. soins conventionnés).
Recepty
- Razem z receptą pacjenci otrzymują formularz leczenia (fr. feuille de soins). Formularz ten stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów. Koszty lekarstw, które zostały przepisane przez lekarza i znajdują na oficjalnej liście leków refundowanych, są zwracane. Informacji na temat tego, które leki są refundowane, udzieli Ci farmaceuta.
Pogotowie
- Przewóz pacjenta karetką lub taksówką odbywa się na zlecenie lekarza. Transport karetką trzeba najpierw opłacić bezpośrednio u przedsiębiorstwa transportowego.
Ratownictwo lotnicze
- Transport pogotowiem lotniczym odbywa się na zlecenie lekarza i za uprzednią zgodą wydaną przez lokalny oddział kasy chorych (Caisse Primaire d’Assurance Maladie – CPAM).
Zwrot kosztów
- O zwrot kosztów leczenia należy zwracać się do lokalnego oddziału CPAM we Francji.
- Do wniosku o zwrot kosztów należy dołączyć formularz leczenia (fr. feuille de soins) wraz z kopiami rachunków i kopią karty EKUZ. Należy również podać adres stałego zamieszkania i swoje dane bankowe (nazwę banku, jego kod BIC i numer konta w formacie IBAN). Potwierdzenie refundacji zostanie przesłanie na adres pacjenta.
- Można w ten sposób odzyskać do 70 proc. standardowych kosztów leczenia.
- Jeżeli nie byłeś w stanie przedstawić wniosku o zwrot kosztów podczas pobytu we Francji, skontaktuj się z własnym krajowym ubezpieczycielem po powrocie do kraju.
Źródło: Portal Komisji Europejskiej, Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE, www.ec.europa.eu