Stop stygmatyzacji personelu medycznego

Stop stygmatyzacji personelu medycznego

STOMOZ apeluje o solidarność i wsparcie dla osób opiekujących się pacjentami z COVID-19 i ich rodzin

W ostatnim czasie coraz częściej dowiadujemy się o przypadkach dyskryminacji i stygmatyzacji lekarzy, pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, wolontariuszy i innych osób którzy pomagają pacjentom zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2. Zwraca się - niesłusznie - uwagę, że personel medyczny jest zagrożeniem dla sąsiadów czy lokalnych społeczności.

Dla nas wszystkich sytuacja z epidemią COVID-19 to ogromne, nowe wyzwanie, ale jako społeczeństwo musimy stanąć na wysokości zadania. Personel medyczny jest jedyną linią obrony przeciwko koronawirusowi, musimy robić wszystko aby wspierać go i nie stygmatyzować. Nieakceptowalne są przypadki nieobsługiwania lekarzy, pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników medycznych w sklepach, oczekiwania sąsiadów o nie wracanie do domu po dyżurze. 

Zarząd Główny STOMOZ zwraca się z apelem o nie dyskryminowanie pracowników ochrony zdrowia w codziennym życiu. Pracownicy medyczni jako profesjonaliści, są w najwyższym stopniu świadomi tego, że poprzez kontakt z wieloma pacjentami mogą być źródłem zakażenia. Dlatego właśnie stosują niedostępne dla innych środki ochrony osobistej, takie jak kombinezony barierowe czy maski o wysokiej skuteczności, wielu z nich decyduje się na skorzystanie z nocowania w hotelach czy bezpiecznych, odizolowanych od rodziny mieszkaniach. W lecznictwie otwartym ograniczyli kontakty z pacjentami, decydując się na telekonsultacje. 

Pracownicy systemu ochrony zdrowia - tak jak wszyscy inni - obawiają się o zdrowie swoje i swoich rodzin, ale są świadomi roli jaką pełnią w walce z COVID-19. Doceńmy to i wspierajmy ich wysiłki wszędzie tam gdzie to możliwe, także w życiu codziennym i kontaktach sąsiedzkich. 

Prosimy wszystkich menedżerów podmiotów leczniczych w Polsce o pobranie załączonego plakatu i przekazanie go do wiadomości pacjentów. Wspólnie walczmy o dobre imię pracowników systemu ochrony zdrowia, walczących z zagrożeniem ze strony koronawirusa SARS-CoV-2.

Załączniki

Partnerzy