Odszedł Michał Kornatowski

Odszedł Michał Kornatowski

W niedzielę 10 lipca 2016 r. o godz.20.20 odszedł od nas w wieku 60 lat po długiej chorobie Nasz Przyjaciel, członek Rady Doradczej STOMOZ Michał Kornatowski. 

Lekarz, internista, geriatra, menedżer, polityk zdrowotny, jachtowy sternik motorowodny. Dla przyjaciół „Misio” z racji bezkonfliktowego, „nietoksycznego” charakteru. Zawsze spokojny, wyważony, człowiek o wielkiej wiedzy menedżerskiej i zasługach, zwłaszcza dla środowiska menedżerów zrzeszonych w STOMOZ. Jak wielu naszych kolegów lekarzy-menedżerów pracę zawodową zaczynał w tzw. terenie.

W Jego przypadku był to najpierw Wiejski Ośrodek Zdrowia w Woli Młockiej, a następnie Gminny Ośrodek Zdrowia w Niedzborzu w ówczesnym województwie ciechanowskim. Pod koniec 1986 roku podjął pracę w ciechanowskim szpitalu w oddziale wewnętrznym, specjalizując się w chorobach wewnętrznych (1987) i geriatrii (1990). Po transformacji ustrojowej AD 1989 wybrał menedżerską ścieżkę aktywności zawodowej kierując ciechanowskim szpitalem wojewódzkim w latach 1991-95 i kształcąc się jednocześnie na podyplomowych studiach menedżerskich na Uniwersytecie Warszawskim (Studium Ekonomiki Zdrowia mentorki STOMOZ dr Katarzyny Tymowskiej), na Uniwersytecie Toho (Tokio, Japonia), w Szkole Zdrowia Publicznego Utrecht University (Holandia) i w Fundacji Project Hope w Millwood, USA (Healthcare Management Training). Już wtedy stał się znany w naszym środowisku STOMOZ za sprawą wdrożenia systemu badania satysfakcji pacjentów w ciechanowskim szpitalu. Zwieńczeniem jego kariery polityka zdrowotnego było pełnienie funkcji wiceministra-sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 1997-99 w trudnym okresie przygotowań do reformy finansowania systemu zdrowotnego i istotne dla naszego środowiska skuteczne promowanie na tym stanowisku nowoczesnych form zatrudnienia menedżerów opieki zdrowotnej.

Był także naszym nauczycielem zarządzania m.in. jako wykładowca polskiej edycji „Healthcare Management Program” realizowanej przez amerykańską Fundację HOPE. Michał stale był obecny na konferencjach i spotkaniach STOMOZ, jako szanowany i lubiany przez wszystkich stomozowców kolega.

Ostatnie nasze wspólne spotkanie miało miejsce we Wrocławiu w trakcie obchodów 25-lecia STOMOZ. Za wdrożenie mechanizmów ułatwiających skuteczne budowanie silnej pozycji menedżera w publicznych placówkach zdrowotnych uhonorowany został przez nasze środowisko Złotą Odznaką STOMOZ.

Michał był też żeglarzem, jachtowym sternikiem motorowodnym i współzałożycielem klubu TWC Żagiel (2001). Żeglował po Morzu Egejskim, po Adriatyku, ale najchętniej po naszych polskich Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Michale, Misiu…żeglujesz teraz na Wiecznej Wachcie. W smutku po Twoim odejściu ważne jest też to, że już nie cierpisz. Zawsze będziesz obecny w naszej pamięci.

Iwona Mazur
Prezes Zarządu Głównego STOMOZ

Galeria

Partnerzy